10 Haziran’da başlayacak olan vergiler, ‘yasadışı göç etmeyi reddetmek’ ile bağlantılı

  • ABD Başkanı Donald Trump, sürpriz hamlede% 5 tarife açıkladı
  • Ankete göre, İngiltere’deki konut fiyatları güven daha düşük seviyelerde kalıyor
  • İngiliz işletmeler Theresa May’ı yasa dışı net emisyon koymaya çağırıyor
  • Alman devlet tahvili getirileri emniyet uçuşlarında düşük rekor kırdı
ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ithalatına ilişkin tarifeleri açıklamakla birlikte yatırımcıları şaşırttı. Fotoğraf: Win McNamee / Getty Images
ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ithalatına ilişkin tarifeleri açıklamakla birlikte yatırımcıları şaşırttı. 
Fotoğraf: Win McNamee / Getty Images

Kapanış özeti: Trump, küresel pazarlarda negatif tonu ayarlar

Donald Trump, dün gecenin ABD’ye Meksika’ya yaptığı ithalatta Meksika’ya yapılan gümrük vergileri yüklemesinden vazgeçme belirtisi göstermiyor: Başkan, Amerika’yı sabahları kırarken eleştirilerini iki katına çıkardı.

Trump, ticaret ve göçmenlik arasında bağlantı kurmakta ısrar etti, Cuma günü yaptığı son mini rantta.

Kapanış özeti: Trump, küresel pazarlarda negatif tonu ayarlar

Ekonomistler, Trump’ın tarifelerinin küresel ekonomiyi 

Ekonomistler, Trump’ın tarifelerinin küresel ekonomiyi durgunluğa sürükleyip bırakmayacağına giderek daha fazla ağırlık veriyor .

Otomobil üreticileri özellikle 10 Haziran’da% 5’ten başlayacak olan vergilerin artı değerlerinde. Otomobil endüstrisinin güçlü lobi grubu olan Otomobil Üreticileri İttifakı, Beyaz Saray’ın hamlesini ağır bir şekilde eleştirdi ve Amerikan ekonomisine zarar veren “müşterilerimiz için vergi” olarak nitelendirdi. İfadesi şöyle dedi:

Otomobil sektörü – ve desteklediği 10 milyonluk iş – küresel olarak rekabetçi kalmak için Kuzey Amerika tedarik zincirine ve sınır ötesi ticarete güveniyor. Bu özellikle son montajdan önce ABD sınırını birkaç kez geçebilen otomobil parçaları için geçerlidir.

ABD-Meksika sınırındaki ticaret akışının önündeki herhangi bir engel basamaklı bir etkiye sahip olacak – ABD’li tüketicilere zarar vermek, Amerikan işlerini ve yatırımını tehdit etmek ve yönetim yolunda ilerlemek için çaba sarfettikleri için yönetimin yürüttüğü ekonomik ilerlemeyi kısıtlamak anlaşmanın onaylanması Meksika, Kanada ve ABD Kongresi’nde yapıldı.

Ford hisseleri% 3 düştü, General Motors% 4 kaybetti ve Fiat Chrysler hisseleri yazı yazarken% 4 düştü. S&P 500’ün ilk işlem saatinde% 1.1 oranında değer kaybettiği ABD borsalarını düşürdüler.

Şok tarife duyurusunun olumsuz etkileri dünya genelinde dalgalanıyor. Londra’nın FTSE 100 endeksi, ana Avrupa hisse senedi endeksindeki en iyi performans gösterenlerden biridir.

 Avrupa hisse senetleri Cuma günü düştü. Fotoğraf: Refinitiv
 Avrupa hisse senetleri Cuma günü düştü. 
Fotoğraf: Refinitiv

Mayıs ayının son işlem seansında, güvenlik acelesi, Brexit oylamasının dünyadaki pazar düşüşlerini tetiklediği Haziran 2016’dan bu yana en büyük aylık düşüşleri için 10 yıllık ABD Hazine getirilerini (fiyatlara ters yönde hareket eden) yoluna koydu.

Öte yandan, Alman tahvili getirileri, küresel ekonominin yolundaki yatırımcı kaygısının bir işareti olarak negatif bölgeye düşmeye devam etti.

Ancak hepsi kötü haber değildi: İngiltere elektrik sistemi 1882’den bu yana ilk iki haftaını kömür gücü olmadan resmen geçti . Business ana sayfasındaki tüm hikayeye dikkat edin .

İşte haftasonuna hazırlanırken eğlenceniz için bir başka olumlu başlık: “ Bu hafta sonu İngiltere’deki bira ve pizza satışlarını artırmak için güneş ve spor ”.

Bu tatil kısaltılmış haftada okumak için teşekkür ederiz. Lütfen daha fazla ekonomi, işletme ve pazar için Pazartesi günü tekrar gelin (ve bir Donald J. Trump’ın Birleşik Krallık’ı ziyareti). JJ

Birçok haber kuruluşunun aksine, tüm raporlamalarımızın herkes için ücretsiz ve erişilebilir olduğu anlamına gelen bir yaklaşım seçtik. Kaliteli gazetecilik sunmaya devam etmek, açıklığımızı korumak ve değerli bağımsızlığımızı korumak için desteğinize ihtiyacımız var. Büyük veya küçük her okuyucu katkısı çok değerlidir.1 € kadar az bir sürede bizi destekleyebilirsiniz – ve bu sadece bir dakika sürer. Teşekkür ederim. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× How can I help you?