Kağıt hamuru Donald Trump boğa Şubat ayında Almanya Mainz'da düzenlenen bir geçit töreni için hazırlanıyor. Fotoğraf: Kai Pfaffenbach / Reuters
 Kağıt hamuru Donald Trump boğa Şubat ayında Almanya Mainz’da düzenlenen bir geçit töreni için hazırlanıyor. 
Fotoğraf: Kai Pfaffenbach / Reuters

Donald Trump’ınMeksika mallarına yönelik yüksek ithalat vergileritehdidi, dünyanın geri kalanıyla olan ticaret savaşının artması olarak değil, çoğu ABD iş liderinin amacına ulaşmak için üzülmüş bir umutsuz insan eylemi olarak daha iyi anlaşılabilir. ülkenin güney komşusuyla birlikte bir sınır duvarı inşa edilmesi.

Pazartesi günü Londra’ya yaptığı bir devlet ziyaretinde getireceği öfkesi, Andrés Manuel’in Oblast’ın Mexico City’deki sınır duvarını tıkayan Kongre’de olduğu gibi yönetmesi ya da en azından böyle bir Bir sonraki cumhurbaşkanlığı yarışına girmeden önce tamamlanmasının muhtemel olmadığı ölçüde.

Temsilciler Meclisi’ndeki yeni Demokrat ustalarının gösterdiği sinirli bir boğa gibi, ilk 14 sezonunda konuk ettiği realite şovu Çırak’taki saldırgan taktiklerin ötesine geçiyor. Trump şimdi , Demokratlara zafer kazanmasını sağlamak için kendi mini ekonomik patlamasını enkaz etmeye hazır olduğunu söyleyen görünüşte dikkatsizce düzenlenmiş bir savaşsızlık gösterisiyle mücadele ediyor.

Yatırımcıların Cuma günü dünya pazarlarını paralarını arayanlar için arayarak şaşırtmasına şaşmamalı. Başkanlık sırası çoğunlukla Trump tüm yaygara olduğunu iddiaya ve yakında ticaret üzerindeki çeşitli savaşlarda sadece mütevazı tavizlerinden talep zaferi bir yolunu bulurdum tüccarlar, şok ve dehşet geç Perşembe günü açık Washington gökyüzünün çıktı.

Daha yüksek tarifelerden büyüme eğilimi göstermesi ihtimaline rağmen, Alman tahvillerinin güvenliğine geri döndü.

Trump, unutulmaması gereken, zaten Nafta 2 olarak adlandırılan López Obrador ile bir ticaret anlaşması imzaladı .

Trump’ın ABD’li işçilere fayda sağlayacağını belirten, Meksika ve Meksika’dan ABD’ye yapılan bir ithalat salını kapsayan ilk Nafta ticaret anlaşmasının hafifçe yenilenmiş bir versiyonu .

Sendika eyaletinde bu yılın başlarında yaptığı anlaşmada, Amerikalı çiftçilere ve işçilere yardım edecek ve “daha ​​fazla arabanın dört güzel kelime ile gururla damgalanmasını sağlayacak: ABD’de üretildi” dedi.

Onun için sorun sınır duvarı talebinde olduğu gibi Nafta 2 anlaşmasının da Kongre’de kalmasıdır .

İthal edilen mallara uygulanan yüksek tarifelerin ekstra maliyetine üzülen ABD’li iş dünyasının liderleri, Trump’ın serbest ticareti arttırması beklenen Nafta 2’nin göçle mücadele konusunda görünüşte ceza gerektiren tarifelerle uyuşabileceğine dair çelişkiyi dile getirdi.

López Obrador, özellikle Trump’ın Perşembe günü Meksika parlamentosuna taslak Nafta 2 tasarı sunması üzerine, özellikle de Trump’ın 10 Haziran’dan itibaren ABD’ye yaptığı tüm Meksika ihracatında% 5’ten başlayan yeni tarifeler teklif etmeyi planladığını belirtmesinden önce Ekim ayına kadar yapılacak aylık artışlardan önce toplamı% 25’e çıkarabilir.

Meksika devlet başkanı muhtemelen Trump’ı geri çekmeye ikna etmek için bazı tavizler vermek zorunda kalacak. ABD ile ticaret yapmak, Meksika ekonomisinin can damarı olduğunda, zor durumda. Dolayısıyla, şüphesiz, önümüzdeki birkaç gün içinde daha sıkı göç kuralları için bazı teklifler olacaktır. López Obrador , bir gün sonra doğudaki Veracruz kentinde sakinleştikten sonra yaptığı konuşmada kadar söyledi.

Yine de Trump’ın gerçek savaşı evde Nancy Pelosi ile olduğunda neler yapabileceğini görmek zor. Avıyla bir toreador oyuncağı gibi Trump’la bir oyun oynuyor ve avcılığa uğramak yerine her bir girişiminin itirazlarını açıkça savunarak onu sinirlendirdi.

Pelosi, sol yanından Trump’a karşı daha kuvvetli hareket etmek ve özellikle suçlama davalarına başlamak için baskı altında. İskenderiye Ocasio-Cortez, cumhurbaşkanına daha fazla gecikmeden ofisten çıkması için daha hızlı hareket etmek isteyen birçok solcu arasında .

Pelosi’nin yolu bu değil. Gelecek yılki yarışa göz attığında, Demokrat liderlik en iyi taktiğin Trump’ı kışkırtmak ve onu kırmızı sisle göremeyen, arkadaşlarına ve düşmanlarına karşı savrmaya çalıştığı gibi aleyhine tekmeleyen, yaramaz bir yaratığa dönüştürmesi gerektiğine karar verdi. yenilgi.

Trump’ın 1990’larda, bankalar ve diğer borç verenlerle mülk imparatorluğuyla olan savaşlarını kazanmasındaki başarısızlığı göz önüne alındığında, iflas davaları için zorla girmesi, onu yenilgiye uğratması için muhtemelen en iyi plandır.

Ne yazık ki, küresel ekonomide ihracat yapan şirketler için yaşam çok zor olabilir.

Çin mallarına yapılan ekstra tarifeler , dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticareti çoktan etkiliyor. Neredeyse tamamen Alman genişlemesine bağımlı hale gelen ve sonrasında yavaşlamış olan Çin’e yapılan ihracata dayanan bir toparlanmanın ardından Avrupa ekonomisi yavaşlıyor.

Petrol fiyatları sadece birkaç hafta önce 80 $ ‘a yaklaşırken varil başına 60 dolara (47 £) düştü. Borsalar geri çekiliyor.

Nancy Pelosi, Trump'la avını bir toreador gibi oynuyor. 
Fotoğraf: J Scott Applewhite
Nancy Pelosi, Trump’la avını bir toreador gibi oynuyor. 
Fotoğraf: J Scott Applewhite

Ticarette, özellikle de son yıllarda yoğun olarak borç alanların da azalmasıyla karşı karşıya kalacak hükümetler var. Ticaretten elde edilen gelir olmadan, borç yükümlülüklerini yerine getirmek için mücadele edeceklerdir ve temerrüde düşebilirler.

Zaten üye ülkelere son başvuru yeri kredisi veren Uluslararası Para Fonu, Trump’un öfke krizinin yoğunlaşması, tarifelerin çoğalması ve ticari büyüme durması durumunda, acil kredilere duyulan ihtiyaçtan Güney Amerika ve Afrika’daki liderlerle konuşuyor.

Bu durum, özellikle popülist hareketler yükseldiğinde ve ABD başkanı gibi ulusal bir kimlik duygusunun ekonomik çıkarların bir ifadesi haline gelmesi için kampanya yürüdüğünde çirkinleşebilir.

Trump, Kongre’nin ilk göreve katıldığı dönemdeki 1,1 milyar sterlinlik vergi indiriminin uzak bir anı olduğunu biliyor.

İzleyicisinin taze ete ihtiyacı var ve Kongreye sıkışmış bir iç gündemiyle, Demokratik düşmanlarını öldürmek için emrindeki icra yetkilerinin her birini kullanması gerekiyor.

Kongre ile yapılan uzun bir cumhurbaşkanlığı savaşları çizgisinde, bu, oynanacak zamanı ve duygusal yoğunluğunu Hemingway-esque olarak belirledi. AB liderleri Pelosi’ye çabalarında katılmalı, ne zaman Trump’ı sinirlendirebilirse, tekrar iflas edene, arkadaşsız ve işsiz olana kadar öfkeyle kızdırabilir.

Farklı bir şey yapıyoruz…

… Ve sürdürülebilir bir gelecek için temel atma. Guardian gazeteciliği şimdi dünya genelinde bir milyondan fazla okuyucu tarafından desteklendi – bu da tüm raporlarımızı herkese açık tutabildik ve editörlüğümüz bağımsızlığını koruyor. Ancak geleceğimize yatırım yapan okuyucu sayısını artırmaya devam etmemiz gerekiyor – 2022 itibariyle, dünyada iki milyon destekçiye sahip olmayı hedefliyoruz.

Koruyucu, artan iklim felaketinden geniş çaplı eşitsizliğe, büyük teknolojinin hayatımızdaki etkisine kadar zamanımızın en kritik meselelerine katılacak. Gerçek bilginin bir zorunluluk olduğu bir zamanda, dünyanın her yerinde, hepimizin tam anlamıyla doğrulukla doğru raporlamaya erişimi hak ettiğine inanıyoruz.

Yazı işleri bağımsızlığımız, kendi gündemimizi belirlediğimiz ve kendi düşüncelerimizi dile getirdiğimiz anlamına gelir. Koruyucu gazetecilik ticari ve politik önyargılardan arınmış ve milyarder sahiplerinden ya da hissedarlarından etkilenmemiş. Bu, cesaretle araştırıp dürüstlükle rapor edebileceğimiz anlamına gelir – daha az duyulanlara ses vererek, başkalarının nereye döndüklerini keşfederek ve iktidarda olanlara şiddetle meydan okur.

Kaliteli gazetecilik sunmaya devam etmek, açıklığımızı korumak ve değerli bağımsızlığımızı korumak için desteğinize ihtiyacımız var. Büyük veya küçük her okuyucu katkısı çok değerlidir. Guardian’ı 1 € ‘dan az bir sürede destekleyin; bu işlem yalnızca bir dakika sürer. Teşekkür ederim

Kategoriler: Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× How can I help you?